Историјат Друштва
На Палама је још 1953. године основано Културно умјетничко друштво под називом "Радник" које је са извјесним прекидима радило све до 16.06.1979. године када је добило име "Младост" и као такво, врло успјешно ради и данас.
Програмски циљеви Друштва су:
- његовање фолклорне традиције и сакупљање и чување народних ношњи,
- развијање музичке и позоришне културе,
- чување од заборава изворне народне пјесме и игре и традиционалних инструмената,
- његовање и чување народних обичаја,
- едукација и васпитање младих људи кроз учење , вјежбање и дружење,
- његовање веза између наших људи широм свијета као и дружење са младима свих народа.
Ови циљеви су провођени дуги низ година, радом фолклорне, драмске и хорске секције, Народног оркестра и изворне групе.
Драмска секција КУД-а "Младост" имала је више представа које су режирали познати драмски умјетници из Народног позоришта у Сарајеву - Александар Сибиновић, Владимир Јокановић, Марио Мисмер, Оливера Костић-Марковић и други.
Више пута је Драмска секција остваривала запажене резултате на такмичењима, као што је смотра аматерских позоришта у Требињу 1981. године, а крајем осамдесетих је у Приједору наша млада Сања Савић проглашена за најбољу глумицу на Смотри Аматерских позоришта и Културно-умјетничих друштава.
Ансамбл народних игара и пјесама, уз подршку Народног оркестра и изворних група, је читав период свог постојања имао низ значајних наступа широм бивше Југославије и шире.
Издвојићемо само неке најзначајније наступе и концерте у задњих двадесетак година.
- годишње Републичке смотре КУД-ова.
- 1983, Југословенски фестивал фолклора у К. Митровици.
- 1984, учешће на ЗОИ Сарајево.
- 1985, дани БиХ у Београду - Сава центар.
- 1986, Европска смотра фолклорног стваралаштва - Загреб.
- посјете КУД-овима у Подгорици, Јагодини, Сивцу, Александровцу, Београду, Бачкој Паланци.
- посјете пријатељима и фестивалима у Њемачкој, Грчкој, Аустрији, Турској, Алжиру, Француској, Румунији, Бугарској, Мађарској, Данској, Чешкој...
Издвајају се свакако освајања првих мјеста у Нојштату (1985 г.), Алжиру (1987 г.), Теслићу (2000 г.) на фестивалима фолклора као и учешће на фестивалу ђетета у Турској (1987 г.), фестивалу фолклора у Грчкој (1996, 1997, 2000, г.) као и учешће на Европској смотри фолклора у Паризу (2001. г.).
У посљедњих десетак година Младост је путовала у Праг (Чешка), Будимпешту (Мађарска), Беч (Аустрија), Варну и Бургас (Бугарска), Ларнаку (Кипар), Агриђенто (Италија), Котбус (Њемачка), Темишвар (Румунија ) и др.
Данас КУД "Младост" окупља више од двјесто чланова у паљанском Културном центру. Интересовање за рад у нашем Друштву је велико и посебно нас радује што млади људи желе да своје слободно вријеме проводе његујући народне обичаје и традицију, чувајући од заборава традиционалне инструменте, народну ношњу, пјесму и игру.